genioplasti

ÇENE UCU ESTETİĞİ.

Çene ucu estetiği neden yapılmaktadır?

Çene ucu yüzümüzün en alt bölümünde bulunan, yüzden boyun bölgesine geçiş noktasıdır. Yüz profilinin belirlenmesinde burun ne kadar önemli ise, çene ucunun büyük ya da küçük olması da profil için o kadar önemlidir. Çene ucu yüz profilinin tamamlayıcısıdır. Çene ucunun büyük veya küçük olması estetik görünümü bozan bir profil yapısına neden olur.

Çene ucu estetiği hangi yaşlarda yapılmalıdır?

Yüz kemiklerinin tamamı gibi çene kemiği de gelişimini 18 yaş civarında tamamlamaktadır. Bu nedenle çene ucu estetiği ameliyatları 18 yaşından sonra yapılması gerekmektedir.

Küçük çene ucu nasıl tedavi edilir?

Çene ucunun normalden küçük olması daha sık görülen bir şekil bozukluğudur. Eğer aynı anda kemerli ve büyük bir burun da var ise, deformite daha da ağırlaşır ve kişinin yüzü kuş yüzüne ( bird face ) benzer bir görünüm alabilir. Böyle bir durumda çene altı dokularının desteği de azalacağından çene ucu altındaki yumuşak dokuların sarkması da daha çabuk görülecek ve kişide aynı zamanda ‘gıdı’ deformitesi de oluşacaktır. Küçük çenenin büyütülmesi; çene ucu kemiğinin kesilerek öne ilerletilmesi şeklinde veya çeşitli imptlanların ( silikon, medpor, titanyum ) çene ucuna yerleştirilmesi ile yapılmaktadır. Ameliyat istemeyen kişilerde çene ucuna dolgu maddesi enjeksiyonu ile de çene ucunu büyütmek mümkündür. Çene ucunun büyütülmesi kişinin gıdı probleminin de çözülmesini sağlayabilir.

Çene ucu estetiğinden önce ortodonti tedavisi gerekir mi?

Çene ucu estetiği yaptırmak isteyen kişide ısırma kusuru yoksa, yani alt ve üst dişlerin birbiri ile olan ilişkisinde problem yoksa o zaman çene ucu estetiğinden once ortodonti ( tel tedavisi) gerekmez.

Büyük çene ucu, Uzun çene ucu nasıl tedavi edilir?

Çene ucu nomalden büyük ise estetik yüz görünümü bozularak kaba ve uzun bir yüz ortaya çıkar ki, yapılacak bir ameliyat ile çene ucu estetik temellere uygun olarak küçültülebilir. Bu müdahale; fazla kemiğin çıkarılması veya çene ucunun geriye doğru kaydırılması şeklinde olabilir ( ısırma normal ise ). Geriye kaydırılan çene ucu plak veya vida yardımı ile yeni pozisyonunda tespit edilmelidir.

Çene ucu estetiği ameliyatları nasıl yapılır?

Çene ucu estetiği ameliyatlarına genel olarak Genioplasti ameliyatları adı verilmektedir. Kesi ağız içinden veya çene altından yapılabilir. Ağız içinden yapıldığı zaman  yüzde herhangi bir iz kalmamaktadır.  Kesi çene altından yapılırsa ( özellikle erkeklerde sakal bölgesinde ) çene altında yaklaşık 3 cm iz kalır. Ameliyat dikişleri kendiliğinden eriyen dikişler olduğu için dikiş alınmasına gerek olmaz. Çene ucu estetiği ( genioplasti ) ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve normal şartlarda yaklaşık 1 saat kadar sürmektedir. Hasta bir gün hastanede kaldıktan sonra evine taburcu edilir. Ağrı genellikle azdır ve ağrı kesici kullanmakla iyi tolere edilir. Ağız ve çenedeki şişlikler ortalama 1 hafta da iyileşmektedir. Ağız içindeki kesiler iyileşene kadar yaklaşık 6-7 gün sıvı gıdalar ile beslenmek yeterlidir.  Çene altı kesisi ile ameliyat yapılanlar ise hemen normal gıda ile beslenebilir ve şişlikler daha az olur. Çene ucu estetiği ( genioplasti ) olan kişilerde ameliyattan sonra geçici de olsa, alt ve üst dişlerin birbirine bağlanmasına gerek yoktur.

Estetik ile ilgili bir sorunuz mu var?

Ben ve ekibim tüm sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.