YÜZ ESTETİĞİ

YÜZ GERME.

Yüz germe ameliyatı kimlere yapılmaktadır?

Yaşlılık belirtileri belirgin ise ve sarkma meydana gelmiş ise cerrahi müdahale, yani yüz germe ameliyatı kaçınılmaz olmaktadır. Yüz germe ameliyatları  hastanın sorununa yönelik olarak değişik tekniklerle uygulanmaktadır.  Bu yöntemler; Alın-şakak germe, orta yüz germe, total yüz germe, boyun germe şeklinde yapılabilir. Gerekiyorsa bu teknikler uygulanırken endoskop da kullanılmalıdır. Hastanın ihtiyacı var ise yüz germe ameliyatları sırasında göz kapağı estetiği de yapılarak göz çevresi gençleştirilmesi de sağlanmalıdır. Yüz germe ameliyatları aynı anda yapılacak yağ enjeksiyonu ile kombine edilirse daha başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Alın germe ve kaş kaldırma estetik ameliyatları nasıl yapılır?

Alın germe ve kaş kaldırma ameliyatlarında pek çok farklı teknik olmasına rağmen genellikle saçlı deri içinden kesilerek izlerin görünmemesi sağlanır. Buna ek olarak değişik askı materyalleri kullanılarak ya da sadece alın derisi yukarı taşınarak kaşlar yukarıya doğru çekilir ( kaş asma ). Kaş asma ameliyatları yapılacak kesinin uzunluğunu azaltmak amacıyla endoskopik olarak da yapılabilmektedir. Özel kameralar ve aletlerle yapılan bu işleme endoskopik kaş asma ya da endoskopik kaş kaldırma ameliyatı denir. Kaş asma ameliyatları çok küçük (1-2mm) kesilerden cilt hiç açılmadan dışarıdan asıcı bir cerrahi ipliğin yerleştirilmesi ile de yapılabilir. Bu şekilde yalnızca kaş yukarıya doğru çekilmektedir ve kapsamlı bir müdahale değildir. Ancak ameliyatsız kaş asma yöntemi olarak ameliyattan çekinen hastalar arasında popülerdir.Hangi yöntemin sizin için en uygun olduğuna cerrahınızla birlikte karar vermelisiniz.

Yüz germeye ek tedaviler nelerdir?

Yüz germe ameliyatına karar vermiş bir kişi bilmesi gerekir ki; ameliyatın sonucunun daha başarılı olması için,  eğer doktoru gerekli görüyorsa ameliyat sonrasında yağ enjeksiyonu, dolgu maddesi, lazer, altın iğne, iğnesiz radyofrekans, Botilinum Toksin-A ( Botoks ), PRP, mezoterapi uygulamalarına da ihtiyaç vardır. Non-invaziv yardımcı yöntemler dediğimiz bu teknikler, yüz germe ameliyatından elde edilecek sonucun çok daha iyi olmasına, cildin dinlenmiş ve tazelenmiş görünmesine büyük katkı sağlamaktadırlar. Eğer ameliyattan sonra bu tür ameliyatsız tedavi yöntemlerini  yılda 1 defa uygulatırsanız ameliyattan elde edilen sonucu uzun yıllar korumuş olursunuz. Unutulmaması gereken bir başka önemli nokta da sigaranın cildimize çök önemli zararlar verdiğidir.

Orta yüz germe estetik ameliyatı nasıl yapılmaktadır?

Orta yüz germe ameliyatı ( Yüz Estetiği ) gözlerle ağız arasındaki, yanakları ve elmacık kemiklerini de içeren bölgenin gençleştirilmesi için yapılır. Yerçekimi ile aşağı doğru sarkan bu bölge yüzde yassılaşmaya, cansız ve yaşlı bir görünüme sebep olur. Gençlerde dolgun olan yanaklar ve elmacık kemikleri çevresi yaşla birlikte düzleşir. Orta yüz kaldırma ameliyatında amaç orta yüzü taşıyan mimik kasları ve derinin toplu halde yukarı doğal yerine doğru taşınmasıdır. Bu şekilde yanaklar dolgunlaşır ağız çevresindeki derin kırışıklıklar kaybolur ve yüz yorgun ifadeden kurtulur. Bu işlemin yapılması için alt göz kapağı ve kirpikler arasından iz bırakmayacak bir hat boyunca kesilir. ( Aynı yerden alt göz kapağı gençleştirme ve gözaltı torbalarının alınması ameliyatı aynı seansta yapılabilir. ) Buna ek olarak saçlı deride iz bırakmayacak ufak kesiler yapılabilir. Orta yüz germe ameliyatı endoskopik olarak da yapılabilmektedir. Orta yüz bölgesini kaldırmak amaçlı ameliyatsız yüz askı teknikleri de kullanılabilmektedir. Bunlar ameliyat kadar etkili ve kalıcı sonuçlar sağlamasa da ameliyattan çekinen hastalar için kısmi bir iyileşme sağlamaktadır. Bu amaçla özel üretilmiş cerrahi askı iplikleri ( dinamik askı ) cilt hiç kesilmeden sadece küçük delikler açılarak orta yüz bölgesine yerleştirilir. Kalıcılığı 1.5 – 2 yıl kadar olabilir. Ameliyat ile orta yüz estetiği ise kalıcıdır ama yaşlanma ameliyat bittikten sonra da devam eden bir süreçtir ve yaşlanma belirtileri  uzun zaman içinde tekrar ortaya çıkar. Her türlü yüz germe ameliyatı yıllar içerisinde  tekrar yapılabilir.

Tüm yüzü içeren germe estetiği nasıl yapılmaktadır?

Yüz germe ameliyatı tüm yüz ve boyun derisindeki sarkma ve kırışıklıkların giderilmesi amacı ile yapılır. Yüz gençleştirme ameliyatlarının en kapsamlısıdır. Yaşlanma ile birlikte hem yüz derisi hem de bu deriyi taşıyan kaslar ve bağ dokusu gevşeyerek yer çekimine yenilir ve sarkar. Yüzün ve boynun tamamına ulaşılabilmesi için şakaklarda saçlı deri içinden veya önünden başlayıp, kulağın hemen önündeki katlantıdan geçip, kulak memesi etrafından dönerek kulağın arkasından saçlı deri içine uzanan bir hatta deri kesilerek açılır. Bu hat önde kulak önü katlantısına arkada ise saçların arasına gizlenerek ameliyattan sonra izlerin görünmemesi sağlanır. Klasik bir yüz germe ( Yüz Estetiği ) ameliyatında deri kesildikten sonra deri ve deri altı yağ dokusu beraberce kaldırılarak daha derindeki  SMAS denilen  bağ dokusunda ayrılır. Deri bu şekilde kaldırılarak şakaklar, yanaklar, çene ve boyun bölgelerinden serbestleştirilir. Bu şekilde yüzün asıcı dokusu olan ve yerçekimine esas direnci sağlayan kas ve bağ dokusu tamamen görünür hale gelir. SMAS dokusu derine konulan ve dışardan görünmeyen kalıcı dikişlerle gerilerek gevşeklikler ortadan kaldırılır. Bazen SMAS dokusu da altında bulunan dokulardan serbestlenerek yukarı taşınıp, fazlası kesilerek alınır. Daha sonra deri oblik düzlemde arkaya ve yukarıya doğru gerilerek fazlalık miktar tespit edilir ve işaretlenir. Bu işaretli yerlerden deri fazlası kesilerek çıkartılır. Son olarak deri yeni yerine dikilerek tespit edilir. Bu işlemlere ek olarak aynı seansta boyuna liposuction uygulanabilir. Boyundaki sarkma da ileri düzeyde ise submental bölge dediğimiz çene altı bölgesinde  yatay yönde yaklaşık 4 cm lik bir kesi ile deri açılarak altındaki yağ dokusu alındıktan sonra, platisma denilen boyun bölgesinin sağ ve sol unda bulunan en yüzeyel kası orta hatta birbirine sütüre edilerek hem çene boyun açısı belirginleştirilir, hem de boyun bantları tedavi edilmiş olur.

Estetik ile ilgili bir sorunuz mu var?

Ben ve ekibim tüm sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.