DOĞUMSAL ANOMALİ

DUDAK DAMAK YARIĞI.

Yarık dudak ve yarık damak nasıl oluşur?

Dudak ve damağın oluşumu anne karnındaki gelişimin erken haftalarında tamamlanır. Dudağın her iki tarafı ve ağız tavanı normal şartlarda beraber gelişir. Ancak doğan her 800 çocuktan birinde bu vücut bölümleri birleşemez. Üst dudakta birleşmenin olmaması “yarık dudak”, damakta birleşmenin olmaması ise “yarık damak” olarak isimlendirilir.

Dudak yarığı hangi şekillerde görülmektedir?

Damak ve Dudak arklarının birleşmeme sorunları değişik şekillerde ortaya çıkabilir. Bunlar şöyle olabilir:

• Komplet ( tam) yarık dudak tek taraflı
• Komplet ( tam ) yarık dudak çift taraflı
• İnkomplet ( tam olmayan ) yarık dudak tek taraflı
• İnkomplet ( tam olmayan) yarık dudak çift taraflı

Bu formlar tek veya çift taraflı olarak görülebilir.

Yarık dudak ve yarık damak ameliyatları ne zaman yapılır?

Yarık dudak ve yarık damak ameliyatlarının ameliyat zamanlaması ile ilgili çok kesin bir zaman kısıtlaması yoktur. Çocuğun genel sağlık durumu, yarığın derecesi, ameliyat öncesi yapılmasında yarar görülebilecek tedaviler, bebeğin kan tablosu ve kilo durumu gibi pek çok parametre göz önünde bulundurularak ameliyat zamanına karar verilmektedir. Tüm bu durumlar dikkate alınarak dudak ameliyatı için en uygun olanı, ilk 3 ay içerisinde mümkün olduğunca erken ameliyatın yapılmasıdır. Damak ameliyatının ise 10-18 aylar arasında, konuşmaya başlamadan once, çocuk için uygun bir dönemde yapılması gerekir.

Damak yarığı hangi şekillerde görülmektedir?

  • İnkomplet (tam olmayan) damak yarığı
  • Komplet (tam) damak yarığı

Dudak ve damak yarığının birlikte görüldüğü durumlar nelerdir?

Damak ve dudak yarıkları ayrı ayrı görülebilir, ancak daha çok ikisi birlikte karşımıza çıkmaktadırlar: Tam ya da tam olmayan damak dudak yarıkları tek taraflı veya iki taraflı olarak meydana gelebilir.

Ameliyatın planlanması nasıl olmalıdır?

Estetik ve Plastik cerrahınızla ilk görüşmenizde doktorunuz, mevcut problemin durumuna göre kullanacağı cerrahi teknik hakkında detaylı bilgi verecektir. Ameliyatın yapılacağı yer, kullanılacak anestezi tipi, olası risk ve komplikasyonlar hakkında aileyi bilgilendirecektir. Estetik ve Plastik cerrahınız ayrıca, bebeğinizi ameliyat öncesi ve sonrasında memeyle ya da biberonla mı besliyeceğiniz gibi aklınıza takılabilecek soruları cevaplayacaktır..

Yarık dudak ameliyatı nasıl yapılır?

Yarık dudak anomalisi, üst dudağın kırmızı kısmında küçük bir çentiklenmeden, tüm üst dudağın burunun içine kadar iki yana ayrılmasına kadar değişen bir çeşitlilikte olabilir. Yarık, dudağın bir veya iki tarafında olabilir. Yarık dudağın onarımı sırasında cerrah, yarığın iki tarafında burun deliğine kadar bir kesi yapacaktır. Cerrahınız dışarıdaki koyu pembe kısmı içeri doğru çevirecek, sonra kas ve deri tabakalarını sırayla kapatarak yarığı onaracaktır. Dudağın yay benzeri şekli ve kas fonksiyonu böylece sağlanmış olacaktır. Burun deliklerindeki bozukluk ilk ameliyatta veya daha sonraki ameliyatta düzeltilebilir ancak simetri sağlanması için birden çok ameliyat gerekebilir.

Yarık dudak ameliyatından sonra iyileşme nasıl olur?

Ameliyat sonrası erken dönemde çocuğunuzda huzursuzluk olabilir, ancak cerrahınız bunun için uygun ilaçları önerecektir. Dikişlerini kurcalamasını engellemek amacıyla çocuğunuza eldiven giydirmeniz ve dirsek tutucuları gerekebilir.Yara pansumanla kapatılmışsa ; bu pansuman bir iki gün içinde açılacaktır. Dikişler  yedinci gün  alınacaktır. Cerrahınız ilk haftalarda çocuğunuzu nasıl besleyeceğinizi size anlatacaktır. Ameliyat sonrasındaki ilk birkaç hafta yara izinin kızarıp kabarması normaldir. Bu; zamanla azalacak ancak tamamen kaybolmayacaktır. Yine de birçok çocukta burun ve dudağın gölgesi arasında dikkati çekmeyecektir.

Yarık damak ameliyatı nasıl yapılır?

Yarık damak anomalisi; bazı çocuklarda damağın arka kısmında sadece bir incelik şeklinde olabilirken, bazılarında tüm damak boyunca bir yarık ortaya çıkabilir. Yarık dudakta olduğu gibi yarık damak da tek ya da çift taraflı olabilir. Yarık damağın onarımı daha kompleks bir ameliyat gerektirir ve genellikle çocuk 10 ile 18 aylar arasındayken yani ameliyatı da kolay tolere edebileceği dönemde yapılır. Ameliyatın bebek konuşmaya başlamadan yapılması konuşmasının daha iyi olmasına katkıda bulunacaktır.

Ameliyat sırasında cerrah, yarığın iki yanı boyunca kesi yapacak, her iki yandan ağız tavanında orta hattaki yarık üzerine doku getirecektir. Bu işlem damağı kapatacak, yumuşak damaktaki kası onaracak ve düzgün konuşma ve yutma için yeterli uzunlukta bir damak oluşturacaktır

Damak ameliyatından sonra iyileşme nasıl olur?

Ameliyattan sonraki ilk bir iki gün çocuğunuzun ilaçlarla kolaylıkla ortadan kaldırılabilecek ağrısı olabilir. Bu süre içinde ağızdan bir şeyler yemek ve içmek istemeyecektir, bu nedenle damar yolundan destek sıvı tedavisi uygulanacaktır. Dikişlerini kurcalamasını engellemek amacıyla çocuğunuza eldiven giydirmeniz  ve  dirsek tutucuları  gerekebilir. Cerrahınız ilk haftalarda çocuğunuzu nasıl besleyeceğinizi size anlatacaktır. Burada önemli olan damakta iyileşme sorunu olmaması için cerrahınızın size önerdiklerini harfiyen yerine getirmenizdir.

Dudak damak yarığı olan çocuklarda kulak problemi olur mu?

Yarık damaklı çocuklarda yarığın orta kulağı etkilemesi nedeniyle kulak enfeksiyonlarına yatkınlık vardır. Gerekli drenajın ve havalanmanın olması için ekipteki kulak burun boğaz doktoru kulak zarına özel plastik tüpler yerleştirilmesini önerebilir. 

Dudak ve damak yarığı olan çocukların geç dönem tedavileri nelerdir?

Dudak ve damak yarığı olan çocuklar; dudak ve damak ameliyatlarını olup yarıkları kapatıldıktan sonra, dudak, damak yapılarının ve diş arklarının mümkün olduğunca normale yaklaşması için 18-20 yaşlarına kadar bazı ek ameliyatları da olmaları gerekmektedir. Bu çocuklar; burun kanatlarında sorun varsa; 3-5 yaşlarında burun kıkırdaklarını yönlendirici bir ameliyat, diş arklarında problemler varsa 8-10 yaşlarında kemik greftlemesi, 18 yaş civarında da nihai burun estetiği ameliyatları olmakta.

Estetik ile ilgili bir sorunuz mu var?

Ben ve ekibim tüm sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.