Blefaroplasti

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ.

Göz Kapağı Estetiği ne demektir?

Göz kapağı estetiği; göz çevresindeki fazla, sarkan veya torbalar oluşturan deri ve deri altı yağ dokusunun kısmen çıkartılarak kısmen de onarılarak, kişinin  daha sağlıklı, dinlenmiş ve estetik bir görünüme kavuşturulduğu ameliyatlara verilen genel isimdir. Göz kapağı estetiği yerine blefaroplasti terimi de kullanılmaktadır.

Sarkmış ve torbalanmış göz kapağı ne gibi sorunlar yaratır?

Derisi sarkmış, düşük üst göz kapağı ve şişmiş göz altı torbaları insana sürekli yorgun, mutsuz, üzgün ve sağlıksız  bir görünüm verir. Bu yorgun ve yaşlı ifade yüzün geneli iyi durumda olsa dahi tüm yüze hakim olur. Çünkü gözlerimiz yüz ifademizin temelini oluşturur.

Göz kapağı nasıl yaşlanır?

Bazı kişilerde sarkmış göz kapakları ya da belirgin göz altı torbaları aileseldir. Ve çok genç yaşlarda bile kendisini belli eder. Çoğu kişide ise yaşlanmayla beraber gelişen bir süreçtir. Gençlerde göz kapağı derisi kısa ve gergindir. Artan yaşla beraber üst göz kapağı derisi gevşer ve esneyerek zamanla ikinci bir kat oluşturur. Ciddi vakalarda bu deri katlantısı kirpiklerin köklerine kadar uzanır ve hatta bu hattı da aşarak görme alanına girebilir. Bu derece ciddi sarkmalar göz kapaklarını aşırı kaldırarak bakma ihtiyacı doğuracağından kişiyi gün içinde sürekli yorar. Farkında olmadan sürekli göz kapaklarını kaldırmaya çalışan kişide buna bağlı olarak alın bölgesinde derin yatay uzanan kırışıklıklar meydana gelir. Ancak kişi bu durum yıllar içinde yavaş yavaş geliştiği için bu durumun farkında değildir. Alt göz kapağı derisi de gevşeyerek sarkar ve kırışıklıklar ve deri torbaları oluşur. Derideki gevşemeye ek olarak göz küresinin etrafındaki yağ yastıkçıkları da zamanla öne doğru gelerek fıtıklaşır. Bunun sebebi bu yağ yastıkçıklarını yerinde tutan dokunun yaşla birlikte zayıflaması ya da bu yağ dokusunun miktarının artması olabilir.

Göz kapağı estetiği hangi yaşlarda yapılır?

Göz kapağı estetiğine ( Blefaroplasti ) genellikle 30-40 yaş civarında ihtiyaç duyulur ve bu yaşlarda yüzün kalanı iyi durumda ise tek başına uygulanması yüzü çok etkili bir şekilde gençleştirir. Daha ileri yaşlarda tüm yüzün gençleştirilebilmesi için blefaroplasti ( göz kapağı estetiği ) orta yüz germe, kaş kaldırma ve alın germe yada tüm yüz germe gibi ameliyatlarla birlikte yapılabilir.

Göz kapağı estetiği nasıl yapılır?

Göz kapağı estetiği genellikle lokal anestezi ile yapılmaktadır. Hastayı rahatlatmak için aynı anda damardan hastaya sakinleştirici ilaçlar verilerek (sedasyon) stressiz ve ağrısız bir ameliyat geçirmesi sağlanmaktadır. Daha ileri yaşlarda tüm yüzün gençleştirilebilmesi için blefaroplasti ( göz kapağı estetiği ) orta yüz germe, kaş kaldırma ve alın germe yada tüm yüz germe gibi ameliyatlarla birlikte yapılabilir. Böyle durumlarda genel anestezi ile ameliyat yapılması tercih edilir.

Göz kapağı estetiğinde yeni uygulamalar nelerdir?

Son yıllarda göz kapağı estetiğinde deri altı dokularının ve yağların çıkarılıp alınmasından çok, genellikle dokuların eksikliklerinin giderilmesi ve yerine koyma tedavileri şeklinde uygulamalar popülarite kazanmıştır. Çünkü gözaltı torbaları dikkatli incelendiğinde, bunların torbalanmadan ziyade, göz yaşı oluğu dediğimiz; burunla gözün birleştiği köşede ve gözaltı bölgesinden yüz kemiklerine geçiş bölgelerinde doku ermesi sonucunda, derialtı yağ dokusunun kaybı ile meydana geldiği kanaatine varılmıştır. Bu şekilde olan problemler doku çıkarmak yerine dolgu ve yağ enjeksiyonları ile çok daha kolay ve doğal bir şekilde tedavi edilmektedir.

Estetik ile ilgili bir sorunuz mu var?

Ben ve ekibim tüm sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.