BLOG

Liposakşın Nedir? Nasıl ve Hangi Bölgelere Yapılır?

Liposakşın Nedir? Nasıl ve Hangi Bölgelere Yapılır?

Lipoplasti veya liposculpture olarak da bilinen liposakşın bir estetik ameliyat türüdür. Yöntemde yağlar vücudun yağ birikimi olan belirli bölgelerinden  eritildikten sonra vakum yardımı ile dışarı alınır. Derinin altına yerleştirilen bir kanül aracılığıyla, yağ vücuttan emilir. Bu kanüller yüksek basınçlı vakum cihazına bağlıdır. Liposakşın dünyanın her tarafında yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.

Liposakşın yönteminden fayda gören kişilerin büyük bölümünü sabit vücut ağırlığı olan ve vücutlarının belirli bölümlerindeki fazla yağdan kurtulmayı hedefleyen kişiler oluşturur. Yöntem tek başına zayıflamak için uygulanabilir bir yöntem değildir. Obezitenin tedavisinde kullanılmaz. Ayrıca liposakşın selülitleri, gamzeleri ve sarkmış bölgeleri de ortadan kaldırmaz. Liposakşın yönteminin uygulanmasındaki amaç vücut konturlarında estetik görünüm sağlamaktır.

Nasıl ve Hangi Bölgelere Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Liposakşın yönteminin uygulanmasındaki temel amaç kişilerin görünümlerini iyileştirmektir. Yöntemin kişilerin fiziksel sağlıklarına bir katkısı olmaz. Liposakşın tedavisi olan kişilerden bazıları eski alışkanlıklarına geri dönerek yeme içme düzenlerinde değişiklik yapmazlar ise yine aynı şekilde yağ birikimi oluşabilir. Bazı kişiler düzenli ve sağlıklı bir yaşam tarzını, düzenli uyku, egzersiz ve diyeti benimseyerek hayatlarına devam ederler. Bu kişilerde sonuç kalıcı olur.

Liposakşın, düzenli hayat tarzını benimseyen fakat bundan beklenen sonucu alamayan kişilere önerilmektedir. Örneğin eğer vücuttaki belirli yağ birikmiş bölümlerin diyet yapma ve egzersizle kaydedilememesi durumunda liposakşın önerilir. Liposakşın insan vücudunun ancak belli bölümlerinde uygulanabilen bir yöntemdir ve obezitenin tedavisinde kullanılamaz. Buna ek olarak yöntemin uzun süreçli bir kilo kaybı amacıyla kullanılması da söz konusu değildir. Cilt problemlerine çözüm olarak liposakşın tercih edilemez.

Hastalarin liposakşının faydaları ve zararları üzerine detaylıca düşünmelerinin ardından karar vermeleri önerilir. Uygun olmayan hastalarda Yağ alma  sonrası vücuttaki farkın öncesine göre çok büyük olmadığını aksine küçük çaplı bir değişikliğe yol açtığını belirtebiliriz. Bu nedenle hasta seçiminin doğru yapılması en önemli noktalardan biridir.

Liposakşın ya da vakumla yag aldirma yönteminin uygulandığı bölgeler arasında; karın, bel sırt, bacak içleri,  basen, göğüs, dizlerin iç tarafları, kalçalar, göğsün yan tarafları, boyun ve çene altındaki bölüm, kolların üst bölgeleri gibi vücut bölümleri yer alır. Son yılların verilerine göre liposakşın yöntemi kadınlarda en çok karın, bel, basen ve uyluklarında uygulanırken, erkeklerde ise karın, bel ve göğüslerde uygulanmaktadır. Liposakşın deri altından yağların vakum yardimi ile çekilmesi seklinde uygulanan bir yöntemdir.

Diğer Yöntemlerden Hangi Açıdan Daha Etkilidir?

Liposakşın, küçük alanlardaki yağ birikmelerini  gidermek konusunda başarılı yöntemlerden birisidir. Yöntemin uygulanmasının ardından kişi tekrardan kilo almamalıdır. Yöntemin uygulanmasının ardından vücut şeklinde gözle görülür düzelmeler olur. Ameliyat sonrası oluşan şişkinlik geçtikçe bu gelişmelerin artması da söz konusudur. Vücut şeklindeki düzelme süreci haftalar hatta aylar boyunca sürebilir. Liposakşının etkisinin tümüyle görülmesi birkaç ay ile bir yıllık bir süre zarfından gerçekleşir.

Liposakşının değişik yöntemleri vardır. Bunlar wet-hiperwet liposakşın, ultrasonik liposakşın, power asisted liposakşın, lazer lipoliz gibi. Bu yöntemlerin halk arasında bilinen ticari isimleri farklıdır. Ancak bilimsel isimleri bu şekildedir. Tüm bu yöntemler arasındaki fark yağın çözülme şeklindedir. Hepsindeki ortak nokta ise eritilen yağın bir aspiratör yardımı ile dışarı alınmasıdır.  Liposakşın yapılan bölgede altındaki yağ dokusu belli miktarda boşaltıldığı için, uygulama yapılan bölgedeki deride   bir miktar gevşeme olsa da. Yağın alınmasının ardından  deri  zamanla kendini toparlar. Bu toparlama süreci ise toplamda 3-6 aya kadar uzayabilir. Bazı kişilerin derisi oldukça elastiktir ve diğer insanların cildine göre çok daha çabuk bir şekilde düzelirler. Özellikle gençlerde iyileşme ve derinin düzelmesi süreci daha hızlıdır.  Bazen derileri aşırı derecede gevşek olan kişilerde liposakşın yapıldıktan sonra aynı seansta deriyi sıkılaştırıcı yedaviler de uygulanması gerekebilir.

Liposakşını kilo verme amaçlı uygulatan kişilerin büyük bölümü sonuç karşısında hüsrana uğrarlar. Liposakşın yönteminin bölgesel yağlardan kurtulmak için etkili yöntemlerden birisi olduğunu söyleyebiliriz.

Estetik ile ilgili bir sorunuz mu var?

Ben ve ekibim tüm sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.