BLOG

Meme Estetiğinde Son Teknolojiler Nedir?

Meme Estetiği.

Meme büyütme estetiği yapılırken birden çok faktör göz önüne alınır. Anatominizi inceleyen doktorunuz sizin için en uygun meme estetiği yöntemini önerecektir. İmplantın meme içerisinde yerleştirileceği plan vücut yapınıza göre değişim gösterebilir. İmplant, pektoral kas altında, kas ile göğüs duvarı arasındaki bölgeye yerleştirilebileceği gibi, pektoral kasın üstünde, meme dokusu altına veya pektoral kasin zarının altına da implant yerleştirmek mümkündür.

Meme Estetik Yöntemleri

Günümüzde meme büyütmek için çok sayıda farklı yol vardır. Bu seçenekleri doktorunuz vücut tipinize, medikal geçmişinize ve estetik konusundaki hedeflerinize göre uygular.
  • Salin Doldurulmuş Göğüs İmplantları
Bu implantların içi steril tuzlu suyla doldurulmuştur. Ameliyat öncesinde istenilen büyüklükte ve genişlikte doldurulabilecek bu implantların boyutunda ameliyat esnasında da küçük çaplı değişiklikler yapmak mümkündür.
  • Silikon jel iceren Göğüs İmplantları
Meme estetiği için kullanılan Bu implantlar, yumuşak elastik bir jel ile doldurulmuştur ve farklı büyüklükte ve genişlikte seçenekler hazır olarak bulundurulmaktadır.
  • Cohesive Jel Silikon İmplantı

Bu implant türünde implatın içi, yapışkan bir jel ile doldurulmuştur. Yumuşak şekerlere benzer bir tiptedir. Bu sayede bu implantın içi klasik türden silikon implantına oranla daha ince ve daha sağlamdır. Bu sayede bu implantın meme şeklini daha iyi desteklemesi söz konusudur.

  • Hafif silikon meme implantları

Son yıllarda içeriğinin bir kısmı cohesive silikon jel bir kısmıda içinde hava olan mikroküreciklerden oluşan bu özelliği ile de aynı hacimdeki diğer implantlara göre %30 oranına kadar daha hafif olan meme implantları da kullanıma sunulmuştur. bu implantlar özellikle büyük silikon implant ile meme büyütme  isteyen veya silikonlu meme dikleştirme yapılması gereken hastalar için anlamlı bir seçenek olabilir.

Yağ Transferi

Liposakşın ameliyatıyla vücudun bir yerinden vakum ile alınan yağ dokularının meme içerisine yerleştirilmesi yöntemiyle uygulanır. Bu yağ hücreleri vücudun, bel, basen, bacak, karın veya kalça bölümünden alınabilir. Alınan yağ hücrelerinin işlenmesinden sonra yağ hücreleri memeye transfer edilir. Bu yöntemin implant yöntemlerine oranla daha az tercih edilen bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Buna ek olarak yöntemin güvenilirliği ve efektif olması üzerinde halen devam eden çalışmalar bulunmaktadır. 
Plastik cerrahınız meme estetiğinde bu yöntemlerden birini uygulamayı tercih edebileceği gibi, bu yöntemlerin kombinasyonu olan bir yöntem de tercih edebilir.
Doktorunuz hangi yöntemi tercih edeceğine vücudunuzun yapısına göre karar verir. Olması gereken ideal göğüs ölçünüzü belirleyen ve sizin için en iyi ameliyat yönteminin hangisi olduğuna karar veren doktorunuz, bu bilgileri göğsünüzdeki kesik bölgesini minimum seviyede tutmak ve istediğiniz türden tedaviyi en iyi şekilde uygulamak için kullanacaktır.
Bunun yanı sıra implant veya yağ transferi tercih etmeden, göğüs sarkmasına karşı bir operasyon veya tedavi de uygulayabilir.

Meme Ameliyatı Sonrası

Meme ameliyatında doktorun yapacağı kesiğin bölgesi dört farklı bölgeden birinde olabilir. En yaygın olan kesik bölgesi, meme altındaki bölge olmakla birlikte, göğüslerin kollarla birleştiği bölgeden de kesik açılabilir. Diğer iki bölge ise meme ucu etrafındaki renkli bölge ve gobek deligidir.

Meme Estetiği Güvenli Midir?

Meme estetiği yaptıracak bayanların en çok dikkat etmesi gereken konu silikonun normal sartlarda tüm ömürleri boyunca vücutlarında duracak olmasıdır. Meme estetiği yaptıran bayanların çoğu tekrardan bu estetiği yaptırma ihtiyacı duymazken, bazı ameliyatlardan sonra silikonun degistirilmesi gerekebilir. Meme ameliyatı sonrasında kişilerin düzenli olarak doktor kontrolunde olmasi de gerekmektedir.

Silikon jel dolu implantlar yıllardır denetim altında olan implantlardandı fakat son incelemeler sonucunda bu implantların kullanılmasında herhangi bir sorun olmadığı görüldü. Bu implantların öncesinde dokuya zarar verebileceği ve göğüs kanserine yol açabileceği düşünülüyordu fakat silikon implantlarla bu hastalıklar arasında bir bağlantının olmadığının ortaya çıkmasının ardından silikon implantlar bayanlar tarafından yaygin bir sekilde kullanılabilir hale geldi.

Meme Estetiğini Ne Zaman Düşünmek Gerekir?

Görünümünü güzelleştirmek isteyen her bayan gogus estetiği tercih edebilir. Bu estetik ameliyat sayesinde giysileriniz üzerinize daha iyi olabileceği gibi, daha fazla dekolteli giysiler de tercih edebilirsiniz. Hamilelik sürecinin ardından pek çok kadın, yaşadığı kilo kaybı nedeniyle, göğüslerinin küçülmesi veya şeklinin bozulması sorunlarını tecrübe etmektedir, böyle sikayetleri olan bayanlar da gogus estetiği ameliyatı sonucunda istedikleri gorunume kavusabilirler.

Son olarak göğüslerinde asimetri olan bayanlar da meme estetiği ameliyatini tercih ederler. Bu bayanların bir göğsü büyük diğeri küçük olabilir.

Meme Estetiğinin Artıları ve Eksileri

Meme estetiği ameliyatinin kalıcı bir estetik olduğunu söyleyebiliriz. Göğüs büyütme işleminin kalıcı olması artıları arasında sayılabilirken, göğüs implanti tasiyan kisilerin düzenli olarak doktor kontrolünden geçmesi gerekir.

Meme estetiğinin ardından, bikini veya benzeri giysilerle çok daha güzel bir görünüme sahip olursunuz. Eksi yönleri ise; memede his kaybi, implantların etrafindaki kapsulun sertlesmesi, asimetri gibi riskleri göstermek mümkündur. Pek çok kadın meme estetiğinin ardından çok daha genç bir görünüme sahip olur. Ayrica Meme estetiği ameliyatinda da,  diger cerrahi operasyonlarda  geçerli olan var olan yaranin acilmasi, enfeksiyon, meme icinde kan ve serum birikmesi gibi riskler söz konusu olabilir.

Göğüs Estetiği İçin Doğru Aday Mısınız?

Her ne kadar göğüs estetiğini çok sayıda kadın tercih etse de, bayanların doğru aday olup olmadıklarını ogrenmelerinde fayda vardır. Eğer vücut tipinize göre göğüslerinizin çok küçük olduğunu düşünüyorsanız, bikini türü giysileri giyerken öz güveninizi kaybediyorsanız, kalçalarınıza iyi bir şekilde oturan giysiler iş göğüslerinize gelince düzgün görünmüyorsa, doğumun ardından göğüsleriniz küçüldüyse veya daha sıkı hale geldiyse, kilo kaybı nedeniyle göğüslerinizde küçülme olduysa, bir göğsünüz diğerinden fark edilebilir ölçüde küçükse bu tür durumlarda meme estetiği tercih edebilirsiniz.

Cerrah Seçimi

Diğer tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi gogus estetiğinde de cerrah seçimi çok önemlidir. Görünümünüzde dramatik bir etki yaratabilecek değişimi yapabilecek olan doktoru doğru seçmeniz gerekir.

Cerrahınızı seçerken mutlaka cerrahın gerekli sertifikalara sahip olduğuna dikkat edin. Günümüzde estetik cerrahlık eğitimi almamış fakat getirisi nedeniyle bu alana yönelmiş cerrahlar bulunmaktadır. Bu doktorların büyük bölümünün, estetik cerrahi üzerine çalışmalar yapmış ve bu konuda özel eğitim almış doktorlara kıyasla daha az tercih edilmeleri gerektiğini söyleyebiliriz. Bu noktada Plastik Cerrahi Derneği gibi derneklere üyeliği olan doktorları tercih edebilirsiniz.

Eğitim açısından doğru doktoru bulmanızın ardından, doktorun sizin yaptırmayı düşündüğünüz estetik operasyonla ilgili bir uzman olması da büyük önem taşır. Bu durumda doktorunuzun meme estetiği konusunda tecrubeli olmasına mutlaka dikkat edin.

Son olarak cerrahınızla aranızdaki iletişimin de ameliyat ve sonrası süreçlerde payı önemlidir. Doktorunuza rahatça endişelerinizi ve beklentileriniz yansıtmanız, ondan da dürüst bir şekilde bu beklentilere ilişkin geri dönüş almanız gerekir. Meme ameliyatında her doktorun operasyona ilişkin yaklaşımı farklı olabilir.

Estetik ile ilgili bir sorunuz mu var?

Ben ve ekibim tüm sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.