JİNEKOMASTİ

ERKEKTE MEME BÜYÜMESİ.

Jinekomasti (Erkekte meme büyümesi) nedir?

Jinekomasti, erkekte büyük meme problemi, erkek memesinin kadın memesine benzer şekilde büyümesidir. Meme dokusu kadınlarda olduğu gibi erkekte de yağ dokusu ve meme bezlerinden (parenkim) oluşmaktadır. Meme büyümesi sadece yağ miktarının artmasına, sadece parenkim miktarının artmasına, ya da hem yağ hem de parenkim miktarının artmasına bağlı olabilir. Hangi dokunun arttığına meme ultrasonografisi ile karar verilebilir. Erkekte meme büyümesi, hormonal değişikliklerde, ergenlikte, yaşlılıkta, aşırı alkol kullanımında, karaciğer hastalıklarında, bazı ilaçlara bağlı olarak görülür.

Jinekomasti derecelendirmesi nasıl yapılır?

Erkeklerde memede büyüme (Jinekomasti) basitten ağıra doğru 3 derece olarak sınıflandırılır. Hafif jinekomasti de( Grade 1 ) deri fazlalığı olmadan doku artışı söz konusudur. Orta şiddette jinekomastide; doku artışı ile beraber bir miktar deri fazlalığı da oluşmuştur. İleri derece jinekomasti de ise hem aşırı bir doku artışı vardır, hem de memede sarkma meydana gelmiş, tamamen kadın memesine benzemiştir.

Erkeklerde memede büyüme ameliyatı ne zaman ve nasıl yapılır?

Ergenlik döneminde erkeklerin meme dokusu bir miktar büyümekte ve yaklaşık 1-2 yıl sonra küçülmektedir. Bu nedenle meme dokusu büyüyen herkese hemen ameliyat yapılmamalıdır. Jinekomasti ameliyatları ergenlik dönemini tamamlamış ( yaklaşık 16-17 yaş), en az iki yıldır jinekomasti tanısı almış kişilere yapılmaktadır.
Jinekomasti ameliyatı, jinekomastinin hafif ya da ileri derecede olmasına gore lokal anestezi veya genel anestezi ile yapılabilir. Eğer yağ dokusunda artış varsa sadece liposakşın uygulamak yeterli olur, Jinekomastiye neden olan parankimin artması ise o zaman cerrahi olarak çıkarmak gerekir. Bazen de her iki yöntemi aynı anda yapmak gerekebilir. Jinekomasti ileri bir hal almışsa ve deri sarkması meydana gelmişse memenin içinin boşaltılmasının yanında fazla olan derilerinde çıkarılması gerekecektir.

Jinekomasti ameliyatı ağrılı bir ameliyat mıdır?

Jinekomasti göğüs estetiği ameliyatından sonra genellikle, kişiyi rahatsız edecek şekilde ağrılar olmaz. Hafif bir sizi şeklinde rahatsızlık olabilir ancak bu da ağrı kesici ilaçlarla kolayca geçmektedir. Jinekomasti ameliyatı olan kişi 2 veya 3 günde rahatlıkla günlük aktivitelerini yapar hale gelebilmektedir.

Jinekomasti tedavisinde iz kalır mı?

Jinekomastinin özelliğine göre eğer sadece liposalşın yapılacaksa memelerinizin her iki yanında koltuk altına doğru olan bölgede açılan 3 milimetrelik iki delikten ameliyat gerçekleştirilir, meme üzerinde iz kalmaz. Jinekomasti dokusu cerrahi olarak çıkarılacak ise, meme başı etrafındaki renkli bölümün alt yarısını içeren bir kesi yapılır ve sadece bu bölümde çok belirsiz bir iz kalır, bu iz görüntü problemi yaratmaz. Ancak belirgin deri sarkması varsa, meme gerçekten kadın memesine benzeyecek kadar büyümüş ise o zaman jinekomasti ameliyatı, kadınlardaki meme küçültme ameliyatına benzer şekilde yapılır ve ameliyat bölgesinde iz kalır.

Jinekomasti ( erkete meme büyümesi ) ameliyatından sonra nelere dikkat etmek gerekir?

Ameliyattan sonra genellikle aynı gun hastaneden taburcu olursunuz. 3 gün sonra banyo yapmanıza izin verilir. Yaklaşık 3 hafta kadar jinekomasti korsesi veya memeler üzerine basınç yapan sargılar kullanmanız gerekmektedir. Ben korseden ziyade daha çok 3 hafta boyunca baskılı sargı uygulamayi  tercih ediyorum. Çünkü ödemler azalınca korse bol kalabilir ve etkisi azalabilir.

Estetik ile ilgili bir sorunuz mu var?

Ben ve ekibim tüm sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.