MEME ESTETİĞİ

MEME BÜYÜTME ESTETİĞİ.

Meme büyütme estetiği için uygun adaylar kimlerdir?

Meme ya da göğüsler gelişimini yaklaşık olarak 19-20 yaş civarında tamamlamaktadır. Bu nedenle 19-20 yaşlarında olan, sağlıklı, memelerinin (göğüslerinin) büyüklüğünden memnun olmayan herkes (göğüs dokusu hiç olmayan, yetersiz olan ya da göğüsleri yeteri kadar olup da, daha da büyütmek isteyenler) meme büyütme ameliyatı olabilir.

Meme büyütme yöntemleri nelerdir?

Meme büyütmenin en etkili ve en sağlıklı yolu, silikon meme protezleridir. Silikon meme protezi ile yapılan meme büyütme ameliyatı Amerika Birleşik Devletlerinde en çok yapılan estetik ameliyatdır.
Son yıllarda uygulanmaya başlanan diğer yöntemler ise, kişinin kendi vücudundan alınan yağ dokusunun veya hazır dolgu maddelerinin memeye enjekte edilmesi ile yapılan göğüs büyütme ameliyatlarıdır. Bu yöntemler henüz yeni uygulamaya başlandığı için uzun dönem sonuçları hakkında sağlam veriler bulunmamaktadır.

Kişisel görüşüm
Meme büyütme ameliyatı demek, silikon meme protezi ile yapılan ameliyat demektir. Hazır dolgu maddelerinin memeye enjekte edilmesini şimdilik yeteri kadar güvenli bulmuyorum. Çünkü çok yeni bir konu, uzun yıllara dayanan veriler henüz elimizde yok. Bu nedenle de meme konusunda macera aramaya gerek yok diye düşünüyorum. Yağ dokusunun memeye enjekte edilerek göğüslerin yeteri kadar büyütülebilmesi için ise 2 ya da 3 seansa ihtiyaç duyulabilir. Bu da iki ya da 3 defa ameliyat stresi ve yüklüce bir maliyet demektir, buna rağmen bile göğüsleriniz yağ dokusu ile istenilen büyüklüğe ulaştırılamayabilir.

Silikon Meme protezleri kaç çeşittir?

Silikon meme protezleri temelde; Yuvarlak ve Anatomik ( Damla) olarak iki şekildedir. Yuvarlak protezler ve anatomik protezler kendi içinde, üzeri pütürlü (textured) veya düz (soft) olarak ayrılır. Heriki şekildeki protezlerin de düşük, orta, yüksek profilli çeşitleri vardır.  Yuvarlak ve anatomik problemlerin her iksinin de avantaj ve dezavantajları vardır. Hangi protezin uygun olacağını estetik cerrahınız muayene sırasında, sizin de beklentilerinizi göz önünde bulundurarak belirleyecektir.

Silikon protezler hangi plana yerleştirilmelidir?

Meme büyütme ameliyatında silikon protezlerin yerleştirilebileceği 3 değişik plan vardır. Bu planlar meme dokusu altı, fasya altı ( zar altı) ve kas altı planlarıdır. Her memenin ve vücudun yapısına göre seçilecek ideal plan değişiklik gösterebilir. Hangisinin seçileceği, muayene sırasında, sizin beklentileriniz ve estetik cerrahınızın muayene sırasında tespit ettiği bulgulara göre karar verilmelidir.

Meme büyütme ameliyatının riskleri nelerdir?

Meme büyütme ameliyatının en çok karşılaştığımız riski kullanılan protezin büyüklüğü ile ilgilidir. Meme büyütme estetiği amacıyla başvuran hastaların başlangıçtaki en önemli korkuları; ya çok büyük olur da doğal durmazsa şeklindedir. Buna bağlı olarak estetik cerrahlarına büyüklük konusundaki endişelerini, farkında olmadan gerçekte olduğundan daha fazla yansıtırlar. Gerçekten böyle düşünüyorlarsa, o zaman ameliyat sonrası büyüklükle alakalı bir sorun yaşanma olasılığı çok düşüktür. Ancak belirttiğim gibi örneğin; çok büyük olmasın şeklindeki endişesi başkalarından gelecek tepkiler düşünülerek ifade edilmiş bir durumsa, ameliyat sonrasında hastalarımızın keşke daha büyük olsaydı şeklinde ifadeleri ile karşılaşabiliyoruz. Bu nedenle ameliyat öncesi tamamen kendi isteğinize ve nasıl bir göğüsten memnun kalacağınıza odaklanıp, çevreden gelecek olumsuz fikirlere fazla kulak asmayın.

Kesi ya da iz nerede olmalıdır?

Göğüs protezi ya da meme protezi ameliyatı yapabilmek için 3 değişik yerden kesi yapılabilir. Bunlar meme altı, meme başı etrafındaki renkli bölümün (areola) sınırı ve koltuk altı kesileridir. Dolayısı ile yapılacak seçime göre meme altı, meme başı çevresi veya koltuk altı bölgelerinden birinde yaklaşık 3,5-4 cm boyunda iz kalacaktır. Bu iz başlangıçta kızarık bir şekilde olabilir, fakat 6 ay -1 yıl civarında soluk bir renk alıp az görünür duruma gelir. Bu izlerin birbirine göre avantaj ve dezavantajları vardır. İzin yerine karar verirken, bu avantaj ve dezavantajlara, kişinin yapısına, beklentisine ve doğum yapıp yapmayacağına bakılmalıdır.

Meme protezin büyüklüğüne nasıl karar verilir?

Silikon meme protezinin büyüklüğünü belirlemede en önemli belirleyici, kişinin göğüs taban çapıdır. Göğüs tabanının çapına göre protezin taban genişliği belirlenir. Sağlıklı, doğal ve güzel bir sonuç elde etmek istiyorsak, seçilecek silikon protezin taban genişliği memenin taban genişliğinden daha az olmalıdır.

Silikon meme protezi süt vermeyi engeller mi?

Silikon meme protezleri, hiçbir zaman meme dokusunun içine yerleştirilen protezler değilidir. Meme dokusunun altına, kas zarı altına veya kas altına yerleştirilirler. Yani süt yapımını ve salgılanmasını sağlayan süt bezleri ve süt kanalları protezlerin önündedirler. Buna bağlı olarak silikon göğüs protezi taşıyan kişiler, doğumdan sonra bebeklerini rahatlıkla ve hiçbir sorun yaşamadan emzirebilirler. Sadece eğer kesi meme başı etrafından yapılmışsa süt verme problemli olabilir. Bu nedenle, doğum yapma düşüncesinde olanlara meme başı etrafından kesi yapılarak protezin yerleştirilmesi önerilmemektedir.
Meme protezi ameliyatı genel anestezi ile yapılmaktadır ve yaklaşıok 1 saat kadar sürmektedir.

Silikon meme kanseri yapar mı?

Meme kanseri kadınlar arasında en sık görülen kanserlerdendir. Amerika Birleşik Devletlerinde 8 kadında 1, Ülkemizde ise yaklaşık 14 kadın 1 meme kanseri vakası görülmektedir. Yine Amerika Birleşik Devletlerinde 5000 silikonlu ve 5000 silikonsuz kadında yapılan bir araştırmada, her iki grubta meme kanseri görülme oranında bir fark görülmemiştir. Yapılan araştırmalar Silikon meme protezlerinin meme kanserine neden olmadığını göstermektedir.
Ancak son yıllarda meme protezinin etrafında oluşan kapsülde kontraksiyon  (sertleşme) olan kişilerde bu kapsül yapısında kısa adı ALCL  olan bir tür lenf tümörü görülebildiği tespit edilmiştir. Bu tümör kapsül temizlenerek tedavi edilir.

Estetik ile ilgili bir sorunuz mu var?

Ben ve ekibim tüm sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.