YÜZ ESTETİĞİ

KAŞ KALDIRMA.

Kaşların önemi nedir?

Kaşlar, insan yüzündeki çok önemli yapılardır. Bakışlarımızı, mimiklerimizi dolayısı ile yüzümüzün ifadesini doğrudan etkiler ve yönlendirirler. Farklı kaş şekilleri yüze sinirli, yorgun, mutlu, üzgün, şaşkın ifadeler kazandırabilir. Sarkmış kaşlar bir miktar göz kapağı düşüklüğüne de yol açarak yüzümüze olduğundan daha yaşlı görünüm kazandırabilir.

İdeal kaş şekli nasıldır?

Kitaplara göre, iç taraftaki sınırı burun kanadının kenarından yukarı çizilen çizgide biten, dış sınırı burun kanadının kenarı ve gözün dış köşesinden geçen çizgide biten, en yüksek noktası da göz bebeği ile gözün dış köşesi arasında bir yerde olan kaş ideal bir kaştır yani ortası kalkık hilal gibi kaşlar. Ancak bu bence herkes için ideal bir tarif olamaz, çünkü güzelliğin bir standardı yoktur. Kimi yüzde kaş ne kadar kalkık ise o kadar güzel dururken kimisinde yanlara doğru hafifçe yükselerek düz uzanan kaşlar, bazen de yanlardan aşırı alınıp sadece 2/3 iç kısımda kalmış kaşlar güzeldir. Yani kaş güzelliği kişinin yüz ve göz yapısına göre değişebilir.

Kalıcı makyaj ve kaş almak yöntemi ile şekillendirme nasıl olur?

Kaşları alarak ve kalıcı makyal yaptırarak bir seviyeye kadar kaldırıp şekil verebilirsiniz, kaldırabilirsiniz. Ancak kalıcı makyaj ömür boyu değiştirilemeyecek bir yöntem olduğundan, karar vermeden önce iyi düşünmek gerekir. Çünkü kalıcı makyaj diğer dövmelere göre daha zor silinmektedir.

Botox ile kaş kaldırmak nasıl yapılır?

Botox yüzdeki mimik kaslarını geçici olarak fonksiyon dışı bırakan bir maddedir. Bu nedenle kırışık tedavisinde ve kaş, kaldırmada ve şekillendirmede de başarıyla kullanılır. Basit bir uygulamadır. Etkisi 4 günde başlar, 7 ila 10 günde maksimum noktaya ulaşır. Ortalama 3-6 ayda bir tekrar edilmelidir. Botox uygulamasından hemen sonra işinize ve günlük hayatınıza dönebilirsiniz.

Kaş estetiğinde neler yapılmaktadır?

Kaş almak, kalıcı makyaj veya dövme, botox uygulaması, askı ile kaş kaldırma ve ameliyat ile kaş kaldırma gibi yöntemler uygulanmaktadır. Her hasta için farklı teknikler uygulanabilir.

Askı ile kaş kaldırılır mı?

Askı uygulaması ile kaşların etkili bir biçimde kaldırılması mümkündür. Saç içinden ve kaş üzerinden yapılan 2-3 mm lik kesilerden, iğneler yardımı ile tercihe göre eriyen veya erimeyen ipler geçilerek, kaşlar mümkün olduğu kadar kaldırılır. Etkisi 8 ay ile 1 yıl arasında devam etmektedir. Aynı gün işinize dönebilirsiniz. Son dönemlerde askı yapmak için özel ipler üretilmiştir. Bu iki yönlü germe yapabilen iplerle hem daha etkili, hemde daha uzun süreli ( yaklaşık 1.5-2 yıl ) kaş kaldırmak mümkün.

Endoskopla kaş kaldırmak mümkün müdür?

Evet endoskopla kaş etkili bir bicimde kaldırılabilir. Son yıllarda  popüler olan teknik, alın germe ile beraber veya sadece kaş kaldırmak için yapılabilen endoskopik alın germe ve kaş kaldırma yöntemidir.

Endoskop ile kaş nasıl kaldırılımaktadır?

Endoskop adı verilen video kameraya bağlı ince uzun bir tüp kullanılır. Endoskop kafa derisine açılan 3-5 küçük kesinin içine yerleştirilir. Böylece cerrah endoskop sayesinde alnın içini görerek çalışabilir. Diğer deliklerden cerrahi aletleri sokarak ameliyatı gerçekleştirir. Endoskop tekniği, kesilerin çok küçük boyutta olmasını sağlar. Alında kırışıklıklara neden olan fazlalıklar ve kaslar kameradan ekranda görülerek düzeltilir. Kaşlara asma iplikleri yerleştirilir.

Ameliyatla kaş asmak zor bir yöntem midir?

Genellikle genç ve orta yaş grubundaki hastalarda, kaşlarda herhangi bir sarkma olmadan sadece kaşların kenarının kalkması isteniyorsa tek başına uygulanan bir yöntemdir. Daha ileri yaş grubunda ise yüz germe ameliyatları ve göz kapağı estetiği ile kombine edilebilir. Ameliyat ile kaş germek kalıcı sonuçlar ortaya koyan bir yöntemdir. Ancak zaman içinde alında sarkma meydana geleceğinden kaşlarda da bir miktar düşme olacaktır.
Klasik yöntemlerden biri kaşların hemen üst sınırından kaş şekline uygun yapılan kesilerle gerektiği kadar derinin çıkarılması ve üstte kalan derinin kaş sınırına yeniden dikilmesidir. İleri yaşlarda tercih edilebilecek, lokal anestezi ile yapılabilen çabuk ve basit bir yöntemdir.
Diğer bir yöntemde şakak bölgesinde, saçlı deri içinden yapılan 1 cm lik kesi ile girilip, kaşa kadar olan deri bölgesinin alttaki dokulardan serbestleştirildikten sonra, saç içinde oluşan  fazla deri çıkarılarak tekrar dikilmektedir. Bu yöntemde  yaklaşık 1-2 cm lik iz saçlı deri içine gizlenmiş olur.

Estetik ile ilgili bir sorunuz mu var?

Ben ve ekibim tüm sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.