VÜCUT ESTETİĞİ

GENİTAL BÖLGE ESTETİĞİ.

Cinsel organ şekil bozuklukları ne gibi problemler yaratır?

Kadın ve erkeklerde cinsel bölgede şekil bozuklukları ya da görünümün istendiği gibi olmaması, kendinden utanma, cinsel soğukluk, cinsel tatminsizlik gibi önemli psikolojik ve fonksiyonel problemleri de beraberinde getirmektedir. Böyle bir durumda insanlar içe kapanık depresif bir kişiliğe bürünerek hayattan kopabilir, eşleriyle problemler yaşayabilir ve kendilerini toplumdan izole edebilirler.

Vajinal bölgedeki estetik problemler nelerdir?

Vajina ve vajina çevresinde çok değişik görünüm problemleriyle karşılaşabiliriz. Örneğim kilolu bayanlarda pubis dediğimiz vajinanın üstündeki bölgede aşırı yağlanma olabilir. Klitorisin aşırı büyüklüğü, hem görünüm hem de sağlık problem olarak karşımıza çıkabilir. Yine klitorisin küçük olmasına veya klitoral hood dediğimiz üzerindeki örtünün büyük olmasına bağlı, saklı kalan klitoris nedeniyle cinsel tatminsizlik yaşanabilir.
Genç yaşlarda dolgun ve canlı olan labia majora (büyük dudaklar) aşırı kilo vermeğe veya yaşlanmaya bağlı olarak yağ dokusunu kaybettiğinden dolgunluğunu yitirip rahatsız edici bir görüntü yaratabilir.
Bütün bu şekil bozuklukları arasında en sık karşımıza çıkan problem; labia minora (vajinanın küçük veya iç dudakları) dediğimiz yapının aşırı büyük olmasıdır (hipertrofi). Ayrıca vajinada aşırı genişleme ve sarkma gibi sorunlarla da karşılaşılabilir.

Vajinal şekil bozukluklarının sebepleri nelerdir?

Yaşlanma, vajinal yoldan çocuk doğurma (özellikle epizyotomi yapılanlar ve doğum sırasında istenmeyen yırtıkların meydana gelmesi) ve aşırı cinsel aktivasyon nedeniyle vajinal bölgede şekil değişiklikleri, estetik açıdan görsel problemler meydana gelir. Bu problemler kadının kendisi için sorun olduğu kadar cinsel partneri için de önemlidir.

Labioplasti (Vajinal dudak estetiği)

Vajinanın küçük veya iç dudaklarına (Labium minora) ve büyük ya da dış dudaklarına (Labium majora) yapılan estetik müdahalelere labioplasti estetiği adı verilmektedir.

Küçük dudaklarda genellikle aşırı büyüme (hipertrofi) sonucunda görüntü bozukluğu, asimetri, iç çamaşıra sürtünmeye bağlı veya cinsel ilişki sirasında ağrı şikayetleri yaratmaktadır. Labioplasti (küçük dudak estetiği) ile büyük olan küçük dudaklar küçültülerek bu sorunlar çözüme kavuşturulabilir.

Büyük dudaklarda yaşlanma ve zayıflığa bağlı olarak görülen küçülme, silikleşme, dolgunluğunu yitirme gibi sorunlar yağ enjeksiyonları ve dolgu enjeksiyonları ile tedavi edilmektedir.

Pubis Estetiği

Vajinanın ön tarafında, klitorisin üstünde kalan bölge pubik bölge olarak adlandırılmaktadır. Özellikle kilolu bayanlarda bu bölgede aşırı yağlanma sonucu aşırı bir şişkinlik ve tümsekleşme olabilir. Bu görüntü bazen çok can sıkıcı olmaktadır. Bu görüntünün giderilmesinde en etkili yöntem Liposakşın ile bu yağların alınmasıdır.

Vajinal daraltma ameliyatı

Vajinanın aşırı genişlemesi, genellikle vajinal yoldan doğum yapmaya, yaşlılığa ve aşırı cinsel aktivasyona bağlı olarak meydana gelmektedir. Vajinal daraltma ameliyatında vajinanın iç duvarlarındaki ve girişindeki mukozanın bir bölümü çıkarılıp kalan mukoza ( iç örtü) dikilerek vajina daraltma gerçekleştirilmektedir. Ameliyat genel veya spinal-epidural (belden uyuşturma) anestezisi ile yapılabilir, yaklaşık 1 saat süren bir ameliyattır. Aynı gün eve dönebilirsiniz. Vajinal daraltma ameliyatından sonra en az 1.5 ay cinsel ilişki yasağına uyulması gerekmektedir.

Labioplasti nasıl yapılır?

Labioplasti ( Küçük dudak estetiği) , lokal anestezi veya spinal- epidural anestezi ( belden uyuşturma) ile yapılabilen yaklaşık 1 saat süren bir ameliyattır. Aynı gün eve dönebilirsiniz. Temel olarak iki farklı teknikle yapılabilir. Biri fazla olan parçanın serbest kenardan kesilip alınması şeklindedir. Bu yöntemde kesi serbest kenarda olduğu için iz görülebilir bir izdir. Ancak labial bölgede iz çok iyi iyileştiğinden rahatsız edici bir iz değildir.
Daha çok uygulanan ve daha estetik bir görünüm sağlanan yöntem ise flep labioplasti ( inferior wedge ) tekniğidir. Bu yöntemde çıkarılan parça alt ve iç bölümde olduğundan yapılan kesi ve kalan izler tabandadır ve doğrudan görülen bir yerde değildir. Normal iyileştiği takdirde iz problem yaşanmaz. Ayrıca flep tekniğinde kesi serbest kenarda olmadığından his kaybı problemleri de yaşanmaz. Labioplasti ameliyatından sonra yaklaşık 2 hafta kadar sıkı pantolon tarzında kıyafetler giyilmemeli ve 3 hafta cinsel ilişki yasağına uyulmalıdır.

Labia Majora (Büyük dudak estetiği)

Vajinal büyük dudaklardaki problemler genellikle içi boşalan ve dolgunluğunu yitiren dudakların doldurulması şeklindedir. Cerrahi kesi yapılmadığı için iz kalmaz. Dolgu maddesi olarak kişinin kendi yağı veya hazır dolgular kullanılabilir. Hassas bir bölge olduğu için kişinin kendi yağı daha çok tercih edilmektedir. Yağ enjeksiyonunda kalıcı sonuç alabilmek için bazen 2 seans uygulama yapmak gerekebilir. Hazır dolgu maddeleri ise yılda bir defa uygulanmalıdır. Ancak her uygulamada daha az maddeye ihtiyaç duyulur. Yağ enjeksiyonu; lokal sedasyon anestezisi veya spinal-epidural (belden uyuşturma) ile yapılabilir.  Dolgu enjeksiyonları ise anestezik krem ile yapılabilir. Aynı gün eve dönebilirsiniz. Yaklaşık 10 gün sure ile cinsel ilişki yasağına uymak gerekmektedir.

Erkekte Genital Bölge Estetiği

Penis boyu ve kalınlığından sıkıntı duyan erkeklerde bu sıkıntı, zamanla psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıklara yol açabilir, cinsellikten kaçma ve/veya korkmaya neden olabilir.
Penis uzatma, penis kalınlaştırma:
 Penis kökünde yapılan çok küçük bir kesiyle suspensory ligamente ( asıcı bağ ) müdahale edilerek penis boyu 1- 2 cm uzatılabilir. Böylelikle problem çözülmüş olur, yalnız bu uzama ereksiyon halindeki penis boyunu değiştirmez. 
Kişinin kendisinden alınan yağ dokusu penis çevresine yerleştirilerek penis kalınlaştırılabilir.

Estetik ile ilgili bir sorunuz mu var?

Ben ve ekibim tüm sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.