ABDOMİNOPLASTİ

KARIN GERME ESTETİĞİ.

Karın germe estetiği kimlere yapılabilir?

Karın Germe Estetiği (abdominoplasti), aşırı kilo alıp verme periyotları, doğumlar, karın kaslarının yapısal olarak birbirinden ayrılması, yaşlanmaya bağlı karın kasları ve derisinin elastikiyetinin bozularak deformasyona uğraması ve aşırı yağlanma sonucunda, karın duvarını oluşturan yapılarda gevşeklik, deride çatlaklar ve etek görüntüsü oluşturacak şekilde sarkmaların meydana geldiği kişilere yapılmaktadır.

Karında sarma ve deformasyon varsa sadece liposuction yeterlimidir?

Karın derisinde sarkma,  kaslarda deformasyon ve ayrılma olan hastalarda, sadece deri altında bulunan yağ dokusunun liposakşın  ile alınması çözüm değildir. Hatta; deri altını dolduran yağ dokusu boşaltıldığı için karın derisi torba haline gelir ve sarkma daha da belirginleşir. Bu kişilere mutlaka karın germe ameliyatı yapılmalıdır

Karın germe estetiği nedir?

Karın germe estetiği ( abdominoplasti ); karın bölgesinde bulunan yağ dokusunun, sarkmış fazlalık derinin çıkarılması ile birlikte karın duvarı kaslarının anatomik onarım yapılarak gergin hale getirilmesi ameliyatıdır.

Karın germe estetiğinin başarısı nelere bağlıdır?

Karın germe ( abdominoplasti ) ameliyatında istenilen sonucun elde edilebilmesi için; karın derisinin elastikiyeti, derideki sarkıklığın miktarı yeterli olmalıdır. Karindaki yaglanma, deride çatlak olup olmadığı ve karın kaslarındaki ayrılmanın derecesi gibi bazı kriterler de önemlidir. Karında sarkma ile beraber yağlanma artışı da söz konusu ise tek başına karın germe ameliyatı yapmak da yeterli olmayacaktır. Böyle durumlarda hem karın germe, hem de liposakşın denilen yağ alma ameliyatının birlikte yapılması gerekir

Mini karın germe estetiği nedir?

Bazen, kişilerin karınlarının sadece göbek altı bölgesinde deri fazlası, deformasyon ve sarkma olmaktadır. Böyle durumlarda karın kaslarında gevşeme ve ayrılma genellikle yoktur. Bu hastalarda tam karın germenin izine göre  biraz daha kısa olan ve göbek deliğine dokunulmadan yapılan karın germe estetiğine; mini karın germe adı verilir.

Karın germe estetiği hangi anestezi ile yapılmaktadır?

Tam karın germe estetiği, genel anestezi yada spinal-epidural anestezi (belden uyuşturma) ile yapılabilir. Mini karın germe estetiği ise hastanın tercihine gore genel ve spinal-epidural anestezi ile yapılabildiği gibi, gerçekten küçük bir sarkma varsa sedasyon lokal anestezi ile de yapılabilir.

Karın germe estetiği sonrası iyileşme dönemi nasıl olur?

Karın germe estetiğinden sonra hastanede kalış süresi genellikle 1-2 gecedir. Daha sonra eve taburcu olabilirsiniz, karın bölgesindeki drenler yaklaşık 4 veya 5 günde alınır. Drenler alındıktan sonra duş alabilirsiniz. ilk 1 haftalık dönemde karın ön taraftaki gerginliğe bağlı olarak hastaların tam dik durmasını pek istemeyiz, karın bölgesini gevşek tutacak şekilde bir miktar öne eğilmiş vaziyette olmak, orta şiddette olan ağrıyı da azaltacaktır. Karın germe estetiği sonrasında sadece karın bölgesini içerecek şekilde 30-45 gün arasında özel bir korse kullanmanız gerekir. Günlük aktivitelere 15-20 gün içinde dönebilirsiniz, spora başlamak için ise 2-2.5 ay sonra mümkün olabilir.

Brezilya tarzı karın germe estetiği nasıl olur?

Klasik karın germe estetiği ameliyatında karın duvarındaki yağlanmaya liposakşın uygulanmamaktadır,  İlk defa Brezilyalı doktor, Dr Saldanha tarafından uygulanan bu yeni tip karın germe ameliyatında ise önce karın bölgesine yoğun liposakşın yapılmaktadır, klasik karın germede tüm karın ön duvarı derisi alttaki dokulardan ayrılarak gerilirken, bu teknikte karın duvarı derisinin alttaki kaslarla olan bağlantısı liposakşın ile gevşetilmekte, deri sadece kas tamiri yapılacak orta hatta kaslardan ayrılmakta ve böylece kan dolaşımı azaltılmadan inceltilerek gerilebilmektedir, yanlardan da ortaya toplanarak dikildiğinden, aynı zamanda hastanın beli de incelmektedir. Deri tam olarak alt dokulardan ayrılmadığından iyileşme de hızlı olmaktadır.

Karın germe iz bırakan bir ameliyatmıdır?

Karın germe estetiği karnın alt tarafında yaklaşık olarak sezeryan izinin olduğu seviyede genellikle, iç çamaşırı içinde kalacak şekilde iz bırakmaktadır. Bu iz sezeryan izinin seviyesinde olur, ancak sezeryan izinden daha uzun bir izdir. İzin nereden nereye kadar uzanacağını genellikle sarkmış olan derinin nereden nereye kadar uzadığı belirlemektedir.

Estetik ile ilgili bir sorunuz mu var?

Ben ve ekibim tüm sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.