DİĞER İŞLEMLER

MİGREN TEDAVİSİ.

Migren nasıl bir hastalıktır?

Migren temelde baş ağrısı olarak karşımıza çıkan bir hastalıktır. Ancak beraberinde bulantı kusma, ışık ve ses hassasiyeti, görme problemleri ve psikolojik sorunlarda, tek tek veya birlikte bulunabilmektedir. Hastaların özelliğine baktığımızda, yıllardan beri süre gelen ve sık tekrarlayan baş ağrılarından dolayı hayatları çekilmez hale gelmiş, iş ve özel yaşantıları da olumsuz yönde etkilenmiştir

Alın ve Burun estetiği müdahaleleri migrene de etkilimidir?

Son yıllarda, botox ve bazı yüz estetik ameliyat tekniklerinin migreni de iyileştirdiği tesadüfen de olsa ortaya çıkmıştır. Dr Bahman Guyuron, alın kırışıklıklarına yönelik, alın gençleştirme ameliyatı yaptığı 39 hastanın uzun zamandan beri şiddetli migren ağrıları nedeniyle ilaç tedavisi gördüğü ve bu hastalardan 31 tanesinde 47 aylık bir takip süresinde tam ya da tama yakın iyileşme tespit etmiştir.

Botox, burun ve yüz estetiği ameliyatlarının migrene etkisi nasıl olur?

Migren tipi baş ağrılarının enseden, alında şakak bölgesinden, alın ortasından ve gözün iç tarafından tetiklenme şeklinde başladığı tespit edilmiş ve bu bölgelerdeki büyük occipital sinir, zigomatikotemporal sinir, supra orbital sinir ve supratroklear sinir gibi sinirlerin mimik ve ense kaslarının içinde sıkışmasından kaynaklandığı düşünülmüştür. Ayrıca göz içinden giren ağrılarda da burun üst konkasının (burun eti) burun septumuna doğru eğrildiği ve değdiği tespit edilmiştir. Botox uygulaması, endoskopik alın ve şakak germe estetiği, ve septum cerrahisi gibi ameliyatlar bu sinirlerin sıkışmasını ortadan kaldırdığı için migren ağrılarını tedavi etmektedir.

Botox migren için nasıl bir fayda sağlar?

Botox’ tan fayda gören migren hastaları 3 gruba ayrılabilir. botox etkisinin devam ettiği 3-4 ay boyunca migreni tamamen geçen hastalar, migren ataklarının sayısı azalan hastalar veya migren ataklarının şiddetinde belirgin azalma olan hastalar

Estetik cerrahide migren tedavi protokolu nasıldır?

Hastaya amliyat kararı vermeden önce, migreni tetikleyen bu noktaların belirlenmesi gerekir Bu amaçla Botox enjeksiyonları yapılır, botox, sıkışan kasları istirahata sevk eder, rahatlama sağlanır. baş ağrısını giderici etkisi 3-4 ay sürer, ameliyat ile buradaki sinirler rahatlatılır, sıkışıklık ortadan kalkar.

Estetik ile ilgili bir sorunuz mu var?

Ben ve ekibim tüm sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.