Hipospadias ( Doğuştan Sünnetli )

Home Hipospadias

Hipospadias

Hipospadias ( Doğuştan sünnetli – peygamber sünneti ), idrar deliğinin penis ucu yerine, penisin ön yüzünde daha önceki bir noktaya açılması ile karakterize doğuştan olan yapısal bir bozukluktur. 300 canlı erkek doğumdan birinde görülür. İdrar deliği penis ucundan uzaklaştıkça bozukluğun ağırlık derecesi artar, buna karşılık görülme olasılığı azalır. En sık görülen şekli penis ucuna yakın tipte ( glanüler ) olanı, en az görüleni ise perineal tipte olanıdır.

Hipospadias ( doğuştan sünnetli ) görülen hastaların çoğunluğunda “chordee” denilen mevcut idrar deliği ile penis ucu arasında uzanan bir bant bulunur. Bu bant penisin sertleşmesi ( ereksiyon ) sırasında, penisin ‘C’ şeklinde öne doğru kıvrılmasına neden olur. Düzeltilmezse cinsel ilişki sırasında problem yaratabilir. Bu oluşum ameliyat sırasında çıkarılmalıdır.

Tüm hastaların ayrıca mevcut olabilecek diğer organ anomalileri yönünden sistemik olarak araştırılması ve intravenöz pyelogram yapılması gerekir. Hipospadias ile birlikte inmemiş testis, böbrek anormallikleri, fıtıklar ve diğer doğuştan anomaliler bulunabilir.

Hipospadiaslı ( doğuştan sünnetli ) hastada penis yapısında da farklılık mevcuttur. Uretra ve korpus spongiosum oluşmamıştır. Chordee denilen bant glansı öne doğru kıvırarak şeklinde bozulma yaratır. Daha çok spatül şeklinde ve daha yassı görünümdedir. Sünnet derisi ön tarafta eksiktir.

Dudak yarığı hangi şekillerde görülmektedir?

Damak ve Dudak arklarının birleşmeme sorunları değişik şekillerde ortaya çıkabilir. Bunlar şöyle olabilir:

• Komplet ( tam) yarık dudak tek taraflı
• Komplet ( tam ) yarık dudak çift taraflı
• İnkomplet ( tam olmayan ) yarık dudak tek taraflı
• İnkomplet ( tam olmayan) yarık dudak çift taraflı

Bu formlar tek veya çift taraflı olarak görülebilir.

Tedavisi

Ameliyat için penisin yeterli büyüklüğe ulaşması beklenir. Bu süre cerrah tarafından belirlenir. Fakat genel olarak hipospadiaslı çocuklar ilkokula başlamadan ameliyat edilerek bu durumun düzeltilmesi gerekmektedir. Çünkü hipospadiaslı çocuklar idrarlarını ayakta rahat bir şekilde yapamadıkları için psikolojik problemler yaşayabilir. Ancak cerrahın bu konuda tecrübeli olması gerekmektedir.

Hipospadias ( doğuştan sünnetli ) ameliyatlarını değişik uzmanlık dalından hekimler yapma eğilimindedirler, ancak unutulmaması gereken bir şey başarı şansı en yüksek ameliyat ilk ameliyattır, tekrarlayan ameliyatlarla birlikte başarılı olma ihtimali dahada zorlaşır. Bu nedenle ameliyat için seçtiğiniz hekimin uzman bir estetik plastik cerrah olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü hipospadias ameliyatlarındaki teknikler genelde flep ve greft uygulamaları temeline dayanmaktadır ve flep ve greft uygulamaları estetik plastik cerrahların birincil işidir.

Aile tarafından bilinmesi gereken en önemli nokta hipospadias anomalisi bulunan çocuklar kesinlikle sünnet ettirilmemelidir. Çünkü sünnet derisi ameliyat sırasında yeni idrar kanalının oluşturulmasında ya da penis ön tarafının kapatılmasında kullanılacak çok önemli bir yedek deri kaynağıdır. Buna göre sünnette ameliyat sırasında yapılmış olur. Genellikle ameliyatın çocuk okula başlamadan önce yapılması tercih edilir. Ameliyat için bir çok teknik mevcut olup, cerrahın tercihine ve idrar yolunun peniste açıldığı yere bağlı olarak değişmektedir.

Bu web sitesi Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Bu site reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Sitedeki her bilgiyi ya da sağlık sorunlarını ziyaretçiler mutlaka doktora danışmalıdırlar.

Online Randevu Alın

Aşağıdaki Formu doldurun, en kısa zamanda size dönüş yapalım.